czyrak
Twoje zdrowie

Czyrak

Czyraki to miejsca na skórze wypełnione ropą. Powstają na skute zatkanych gruczołów potowych, zapalenia meszków włosowych albo zakażenia bakteryjnego. Czyraki pojawiają się tylko tam, gdzie skóra jest owłosiona. Zakażenie czyrakiem zwykle przebiega łagodnie. Objawia się jak typowe zapalenie ropne, czyli najpierw pojawia się zaczerwieniony guzek, który z biegiem czasu wypełnia się ropą. Czyraki są bolesne przy dotknięciu, a w późniejszym stadium bolą nieprzerwanie. Pacjenci, którzy cierpią z powodu czyraka mają podwyższoną temperaturę ciała, ogólne rozbicie i złe samopoczucie oraz powiększone węzły chłonne (przeważnie te, które znajdują się najbliżej powstania czyraka).
Czyraków nie powinno się lekceważyć ze względu na niebezpieczne powikłania, które mogą się z nimi wiązać. Czyrak występujący w obrębie twarzy albo głowy może przenieść zakażenie na żyły i dzięki temu dotrzeć do zatoki jamistej, a to już jest stan, który zagraża życiu i zdrowiu. Czyrak może również spowodować sepsę.
Leczenie czyraka jest proste, tanie i szybkie. Żeby się o tym przekonać wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać „czyrak leczenie” i już można zagłębiać wiedzę na ten temat. Łagodne postacie czyraków można leczyć samemu w domu – wystarczy środek odkażający i opatrunek z antybiotykiem. Najbezpieczniej jest jednak udać się z tym problemem do lekarza. Wykona on nakłucie, wyczyści zmieniony obszar oraz zaleci odpowiednią antybiotykoterapię.
Należy pamiętać żeby zawsze leczyć wszelkie postacie czyraka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *