Aktualności › Aż 75,9% Polaków odczuwa bóle stawów – czy Polacy leczą się w tym zakresie?

Obrzęk stawów, bóle kręgosłupa i sztywność poranna – to objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby reumatologicznej. Według raportu przygotowanego w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzywczajenia” na temat wykonywania badań profilaktycznych, aż 75,9% ankietowanych odczuwa ból stawów bądź kręgosłupa. To niepokojący sygnał, który powinien zainspirować do zmiany nawyków zdrowotnych Polaków.

Globalna pandemia, siedzący tryb pracy oraz niewielka aktywność fizyczna przyczyniły się do ponad miarowego obciążenia stawów.  Brak czasu oraz inne negatywne czynnik zewnętrzne takie jak m.in. brak zbilansowanej diety, prowadzą do zwiększenia liczby pacjentów uskarżających się na różnego typu dolegliwości reumatologiczne.

Wśród najczęściej występujących chorób reumatycznych wyróżnia się: chorobę zwyrodnieniową stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Te dwie ostatnie choroby zaliczamy do chorób zapalnych stawów, które pojawiają się dość często w młodym wieku. Dolegliwości stawowe na początkowym etapie mogą być przez chorych często bagatelizowane, ale im szybciej rozpocznie się leczenie farmakologiczne i wyjaśni chorym naturę schorzenia wtedy progresja choroby może być zatrzymana.  Wspólnym mianownikiem dla chorób stawów o podłożu zapalnym może być  ból, obrzęk oraz uczucie sztywności w stawach czy okolicy krzyża. Warto mieć na uwadze, że tego rodzaju schorzenia, kojarzone przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku, dotykają również pacjentów w każdym wieku, w tym również osoby młode. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa pierwsze objawy niemal zawsze rozpoczynają się przed 45 rokiem życia.

Według raportu SW Research, aż 75,9%[1] ankietowanych odczuwa bóle stawów i kręgosłupa. Co więcej, prawie połowa badanych, bo 49.1%[2] w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów chorobowych poszukuje informacji oraz porad na portalach internetowych oraz forach medycznych. Priorytetem powinny się jednak stać wizyty u lekarza specjalisty. Dlatego tak ważne jest zachęcanie polskiego społeczeństwa do regularnych badań, ponieważ nieleczone choroby reumatologiczne niekiedy mogą stać się przyczyną częściowej lub całkowitej niepełnosprawności ruchowej.

„Choroby stawów oraz kręgosłupa pojawiają się coraz częściej wśród społeczeństwa. Ma to duży związek z nieodpowiednim odżywianiem, coraz częściej pojawiającą się nadwagą  oraz mało aktywnym trybem życia. Szerzenie wiedzy na temat badań profilaktycznych, ale również samych chorób reumatycznych, w dzisiejszej rzeczywistości, powinno być priorytetem. Ważne, aby zwracać uwagę pacjentów nawet na najmniejsze dolegliwości związane ze stawami obwodowymi, szczególnie jeśli pojawiają się obrzęki tych stawów,  ponieważ nieleczone choroby  reumatyczne  są przyczyną częstego wykluczenia społecznego oraz życia w bólu” – mówi prof. dr n. med. Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu.

W ramach trwającej od czerwca kampanii społecznej „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”, sierpień będzie miesiącem  poświęconym reumatologii. Już  4 sierpnia, przy Pałacu Kultury i Nauki (przy pasażu Wisławy Szymborskiej, okolice Metro Centrum) w Warszawie pacjenci będą mogli wykonać podstawowe badania diagnostyczne m.in. EKG serca, saturację krwi oraz analizę BMI, a także uzupełnić kwestionariusz rozpoznania w zakresie RZS (Reumatoidalne Zapalenie Stawów). Wyniki będzie można omówić na miejscu z lekarzem specjalistą – reumatologiem. Kolejne miasta, które odwiedzi mobilny punkt diagnostyczny to Łódź (5 sierpnia), Zielona Góra (11 sierpnia), Częstochowa (18 sierpnia), Kraków (20 sierpnia), Kielce (26 sierpnia) oraz Radom (27 sierpnia). Szczegóły na stronie: https://zmieniamyprzyzwyczajenia.pl/

W ramach kampanii zaplanowano również darmowy webinar dla pacjentów, który odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 15:00. Spotkanie poprowadzą: prof. nadzw. dr. hab. n. med. Piotr Wiland, kierownik katedry i kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu oraz dr. n. med. Maria Rell-Bakalarska, specjalista w zakresie reumatologii. Poruszana tematyka koncentrować się będzie wokół reumatoidalnego zapalenia stawów. Link do rejestracji: http://webinaryzentiva.pl/

————————————————————————————————————————————–

O kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji i diagnostyki polskiego społeczeństwa. W ramach kampanii w czerwcu mobilny punkt diagnostyczny wyjechał w Polskę i do końca września odwiedzi 23 miasta. W każdym miesiącu pacjenci mogą wykonać podstawowe badania w zakresie profilaktyki zdrowotnej, takie jak m.in. EKG serca, saturację krwi oraz analizę BMI. Dodatkowo, w każdym miesiącu wykonywane są specjalistyczne konsultacje oraz badania. W czerwcu dotyczyły one kardiologii, w lipcu jest to urologia, w sierpniu – reumatologia, a we wrzesień związane z chorobą Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci mogą skonsultować się z danym lekarzem specjalistą. W każdym miesiącu organizowane są również bezpłatne webinary tematyczne dla pacjentów. W ramach kampanii powołano Radę Naukową, która dba o merytoryczny przebieg prowadzonej kampanii, a także przeprowadzono badania opinii publicznej w celu poznania opinii na temat wykonywania badań profilaktycznych przez Polaków. Szczegóły na stronie: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl

O firmie Zentiva

Zentiva jest producentem wysokiej jakości leków w przystępnej cenie, które trafiają do pacjentów w Europie i poza nią. Firma zatrudnia 4,5 tys. pracowników i ma sieć zakładów produkcyjnych, w tym flagowe fabryki w Pradze, Bukareszcie i Ankleshwar. Zentiva pragnie być liderem markowych i generycznych leków w Europie, by w ten sposób lepiej zaspokajać codzienne potrzeby zdrowotne pacjentów.

Dążymy do tego, by opieka zdrowotna stała się prawem, a nie przywilejem. Ludzie szczególnie w dzisiejszych czasach potrzebują dostępu do dobrej jakości leków i opieki zdrowotnej w przystępnej cenie. Współpracujemy z lekarzami, farmaceutami, hurtowniami, organami regulacyjnymi i władzami, by wspólnie tworzyć najlepsze rozwiązania problemów życia codziennego.

Więcej informacji o firmie znajduje się na www.zentiva.pl i www.zentiva.com

14281

 

[1] Badanie zrealizowane w dniach 06.05-07.05.2021 metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, na reprezentatywnej grupie Polaków.

[2] Badanie zrealizowane w dniach 06.05-07.05.2021 metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, na reprezentatywnej grupie Polaków.