wyscigi samochodowe
Inne

Chip tuning

Chip tuning to coraz bardziej popularna metoda zwiększania mocy silnika. Coraz więcej firm ma to w swojej ofercie, ale niestety fachowców, którzy umieją zrobić to bardzo dobrze jest niewielu.

Ale co to jest chip tuning?
Chip tuning to nic innego jak elektroniczne zwiększenie mocy silnika (najczęściej, który jest doładowany). Wiele modeli aut ma spore rezerwy mocy, które można „łatwo” uwolnić.

Jak się robi chip tuning?
Żeby dodać mocy do naszego silnika, mechanik podłącza komputer do centrali sterującej samochód i modyfikuje dawkę podawanego paliwa, kąt oraz czas wyprzedzenia zapłonu (jeśli chodzi o diesle to wytryski), ciśnienie doładowania, ale też maksymalne dopuszczalne obroty silnika.

Zanim się zdecydujesz, poszukaj dobrego fachowca!
Obecnie można spotkać wiele firm, które proponują zdalną modyfikacje sterownika. Zanim wybierzemy firmę, należy sprawdzić czy zrobi to dobrze, czy byle jak. Warto więc na spotkaniu wypytać jak zamierza to zrobić.
Poprawna kolejność to:
– sprawdzenie stanu technicznego pojazdu (ewentualnie usunięcie usterek);
– wprowadzenie pojazdu na hamownię (badanie przebiegu mocy);
– rozpoczęcie modyfikacji.

Dwa początkowe punkty są najważniejsze! Bez nich nie można rozpocząć pracy nad modyfikacją!
Co ze spalaniem i trwałością?
W nowszych pojazdach oprogramowanie jest opracowywane w ten sposób, żeby podczas znormalizowanych testów pojazd emitował jak najmniej toksycznych spalin, ale mało palił. Przy dobrej modyfikacji można uzyskać zrównoważoną charakterystykę silnika, bez zwiększania zużycia paliwa.

Więcej: Tuning

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *