Auta, Motocykle

Zawieszenie pneumatyczne

Jaka jest przewaga zawieszenia pneumatycznego nad zawieszeniem tradycyjnym? Spośród wielu zalet zawieszenia pneumatycznego należy wymienić przede wszystkim niezwykły komfort jazdy.

Zawieszenie pneumatyczne – zalety

Samochód z zawieszeniem pneumatycznym nie „siada” pod wpływem obciążenia, ale utrzymuje jednakowy prześwit. Zawieszenie pneumatyczne bardzo dobrze radzi sobie z wyłapywaniem nierówności, a kierująca pracą układu elektronika gwarantuje, że w różnych warunkach na drodze pojazd będzie zachowywać się dość przewidywanie – jest to wynik dobrego zarządzania nierównomiernym rozłożeniem mas w pojeździe. Trwałość takiego układu ocenia się na ok. 200-300 tys. kilometrów. Możliwość uzyskania dużego prześwitu przy zawieszeniu pneumatycznym sprawia, że układ ten często stosowany jest w samochodach terenowych i SUV-ach. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne, dlatego spotykane raczej w luksusowych pojazdach.

Zawieszenie pneumatyczne jest wrażliwe na wszelkiego rodzaju nieszczelności, a te z kolei muszą wystąpić, gdyż eksploatowany przez lata pojazd ulega korozji. Ten dość rozbudowany układ składa się z takich elementów, jak: czujniki poziomowania, sterowniki, zawory sterujące, kolumny pneumatyczne oraz sprężarka.

Sprężarka w zawieszeniu pneumatycznym

To właśnie korozja kolumn pneumatycznych skutkuje powstaniem nieszczelności. Samo poszukiwanie i usuwanie nieszczelności może generować wysokie koszty, nie wspominając o cenach części zamiennych. Na hasło „sprężarka Mercedes W220” wyszukiwarka internetowa odpowie sporą ilością ogłoszeń, których ceny mogą powalać. Należy również pamiętać o tym, by usuwanie wszelkich usterek zlecać wyspecjalizowanym warsztatom, które z reguły wysoko cenią swoje usługi. W niektórych przypadkach naprawa uszkodzonego zawieszenia pneumatycznego może przekroczyć wartość pojazdu, dlatego warto szybko i zdecydowanie reagować na pierwsze sygnały awarii. Summa summarum, zawieszenie pneumatyczne można określić mianem cudu techniki, ale skierowane jest do osób gotowych poświęcić spore nakłady finansowe na jego utrzymanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *