Aktualności › Sierpień 2021 › Zielona Góra – podsumowanie akcji „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”

Trwa kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”, której celem jest zmiana nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Kolejna akcja odbyła się w Zielonej Górze 11 sierpnia. Jakie są wnioski z badań w Zielonej Górze i jak wygląda stan zdrowia jej mieszkańców?

11 sierpnia w Zielonej Górze, każda dorosła osoba mogła wykonać badania profilaktyczne, takie jak: EKG serca, pomiar ciśnienia, saturację krwi, analizę BMI, a także wypełnić kwestionariusz ankiety weryfikujący, czy jest się narażonym na choroby reumatyczne, z ukierunkowaniem na reumatoidalne zapalenie stawów. W mobilnym punkcie diagnostycznym dyżurował lekarz specjalista (reumatolog), który omawiał z pacjentami wyniki przeprowadzonych badań pod kątem diagnostyki chorób reumatycznych.

Podczas akcji w Zielonej Górze personel kampanii społecznej „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” przebadał ponad 120 osób. Tak duże zainteresowanie świadczy o silnej potrzebie realizacji badań profilaktycznych, do których dostęp w czasie pandemii koronawirusa był utrudniony.

Opracowane na podstawie przeprowadzonej akcji informacje wskazują, że poważnym problemem uczestników badań jest podwyższone BMI. Wyniki 73% osób w Zielonej Góry świadczą o nadwadze lub otyłości. Może to skutkować nie tylko chorobami układu krążenia, ale również w znaczący sposób wpłynąć na rozwój schorzeń reumatycznych. Problemem okazała się również kwestia reumatoidalnego zapalenia stawów. W  Zielonej Górze 53% osób kwalifikowało się do konsultacji z reumatologiem. Dzięki broszurze udostępnianej każdemu pacjentowi mieszkańcy mogli dowiedzieć się, na jakie towarzyszące im objawy powinni oni zwrócić uwagę i jakich schorzeń nie powinni ignorować ponieważ mogą one wskazywać na poważne choroby stawów. Według raportu opublikowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” szacuje się, że w Polsce w 2017 roku około 10 mln Polaków zmagało się z dolegliwościami kostno-stawowymi.

Wnioski z badań przeprowadzonych w Zielonej Górze wskazują na to, że Polacy zaniedbali regularne wizyty u lekarza specjalisty i wykonywanie badań profilaktycznych. Co drugi badany wymagał konsultacji z lekarzem, omawiającym na miejscu wyniki badań. Jako reumatolog chciałbym szczególnie podkreślić, jak ważne są regularne badania. Problemy reumatologiczne należy skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że są to schorzenia, które znacząco wpływają na jakość codziennego funkcjonowania dlatego warto im przeciwdziałać. Taka akcja bezpłatnych badań profilaktycznych jest niezwykle potrzebna Polakom, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, kiedy dostęp do lekarza jest utrudniony komentuje prof. dr. hab. n. med.  Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu.

 

Kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji
i diagnostyki polskiego społeczeństwa. W okresie od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest edukacji w czterech
obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane były bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec był miesiącem urologicznym, sierpień jest poświęcony reumatologii, a wrzesień chorobie Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci mogą skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl.

 

O firmie Zentiva

Zentiva jest producentem wysokiej jakości leków w przystępnej cenie, które trafiają do pacjentów w Europie i poza nią. Firma zatrudnia 4,5 tys. pracowników i ma sieć zakładów produkcyjnych, w tym flagowe fabryki w Pradze, Bukareszcie i Ankleshwar. Zentiva pragnie być liderem markowych i generycznych leków w Europie, by w ten sposób lepiej zaspokajać codzienne potrzeby zdrowotne pacjentów.

Dążymy do tego, by opieka zdrowotna stała się prawem, a nie przywilejem. Ludzie szczególnie w dzisiejszych czasach potrzebują dostępu do dobrej jakości leków i opieki zdrowotnej w przystępnej cenie. Współpracujemy z lekarzami, farmaceutami, hurtowniami, organami regulacyjnymi i władzami, by wspólnie tworzyć najlepsze rozwiązania problemów życia codziennego.

Więcej informacji o firmie znajduje się na www.zentiva.pl i www.zentiva.com

13563